FS World Cup:

Introduction:

- The FS World Cup is a virtually simulated cup that is based on the real life FIFA World Cup.
- The qualification games will take place just as they will in real life, or in many cases already have. The 2018 FIFA World Cup is ideal for this because for the first time ever, every country has attempted qualification.
- Two teams however were still disqualified before qualifiers: Indonesia and Zimbabwe.
- Indonesia will be no problem since they were disqualified after they were drawn into a group, so that group can still be simulated as if nothing happened.
- Zimbabwe however was disqualified before the qualification draws were done. This means that Zimbabwe has to go through one extra preliminary match. This match will be against Djibouti, the African nation ranked lowest on the FIFA ranking.
- There is no official host for the World Cup so Russia has to go through qualifiers as well. They will go into Group I, giving that group 7 teams.
- Because there is no host an extra qualification spot has to be provided. This is done by an extra Interconfederation Play-off. The two losers of the initial interconfederation play-offs will get a second chance against each other.
- Lots of rounds involve a best of 2 knockout system. This is a problem for FS since the second match could end in 1 of the teams winning after 90 minutes and still needing to go to extra time. If this is the case, the second match will be simulated several times until that match ends in a draw, the extra time (and PSO) result of that match will then count.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CONCACAF qualifiers:

Round 1:

Bahamas 0 – 6 1 – 1 Bermuda
British Virgin Islands 1 – 0 1 – 1 Dominica
Barbados 5 – 2 4 – 1 US Virgin Islands
St Kitts & Nevis 6 – 1 8 – 0 Turks & Caicos Is
Nicaragua 5 – 1 4 – 2 Anguilla
Belize 0 – 2 2 – 1 Cayman Islands
Curacao 3 – 1 2 – 2 Montserrat

Round 2:

St Vincent 1 – 4 1 – 2 Guyana
Antigua and Barbuda 2 – 2 1 – 2 St Lucia
Puerto Rico 0 – 0 1 – 0 Grenada
British Virgin Islands 0 – 2 0 – 3 Canada
Dominican Republic 3 – 0 5 – 1 Cayman Islands
Guatemala 1 – 4 1 – 0 Bermuda
Aruba 1 – 1 2 – 1 Barbados
St Kitts & Nevis 6 – 4 1 – 1 El Salvador
Curacao 3 – 0 4 – 2 Cuba
Nicaragua 3 – 4 1 – 2 Surinam

Round 3:

Curacao 1 – 3 2 – 0 St Kitts & Nevis
Canada 2 – 0 2 – 2 Dominican Republic
Puerto Rico 1 – 3 1 – 0 Haiti
Jamaica 4 – 0 0 – 0 Surinam
Guyana 1 – 2 3 – 1 Aruba
St Lucia 2 – 2 1 – 2 Bermuda

 

 

 

 

 

 

Round 4:

Group A:

Mexico 5 – 0 St Kitts & Nevis
Canada 0 – 0 Honduras
Honduras 0 – 1 Mexico
St Kitts & Nevis 0 – 2 Canada
St Kitts & Nevis 1 – 2 Honduras
Canada 0 – 0 Mexico
Honduras 5 – 1 St Kitts & Nevis
Mexico 1 – 1 Canada
Honduras 1 – 0 Canada
St Kitts & Nevis 0 – 1 Mexico
Mexico 2 – 1 Honduras
Canada 2 – 0 St Kitts & Nevis

#

Team

Pts

1.

Mexico

14

2.

Honduras

10

3.

Canada

9

4.

St Kitts & Nevis

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Group B:

Costa Rica 1 – 1 Haiti
Jamaica 1 – 0 Panama
Haiti 0 – 2 Jamaica
Panama 0 – 0 Costa Rica
Jamaica 0 – 1 Costa Rica
Haiti 0 – 0 Panama
Panama 3 – 2 Haiti
Costa Rica 0 – 0 Jamaica
Haiti 0 – 2 Costa Rica
Panama 2 – 0 Jamaica
Jamaica 0 – 1 Haiti
Costa Rica 0 – 1 Panama

#

Team

Pts

1.

Panama

11

2.

Costa Rica

9

3.

Jamaica

7

4.

Haiti

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Group C:

USA 5 – 1 Guyana
Bermuda 2 – 1 Trinidad & Tobago
Guyana 3 – 3 Bermuda
Trinidad & Tobago 2 – 1 USA
Guyana 2 – 2 Trinidad & Tobago
Bermuda 0 – 0 USA
Trinidad & Tobago 1 – 3 Guyana
USA 0 – 0 Bermuda
Guyana 1 – 2 USA
Trinidad & Tobago 2 – 1 Bermuda
USA 2 – 0 Trinidad & Tobago
Bermuda 2 – 1 Guyana

#

Team

Pts

1.

USA

11

2.

Bermuda

9

3.

Trinidad & Tobago

7

4.

Guyana

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Round 5:


USA 1 – 5 Mexico
Honduras 1 – 0 Costa Rica
Bermuda 1 – 2 Panama
Panama 0 – 1 USA
Costa Rica 1 – 0 Mexico
Honduras 0 – 1 Bermuda
USA 2 – 1 Honduras
Bermuda 0 – 2 Costa Rica
Mexico 3 – 2 Panama
Costa Rica 2 – 1 USA
Honduras 2 – 1 Panama
Bermuda 0 – 4 Mexico
USA 1 – 0 Bermuda
Panama 2 – 3 Costa Rica
Mexico 0 – 1 Honduras
Mexico 1 – 1 USA
Costa Rica 1 – 1 Honduras
Panama 2 – 0 Bermuda
USA 0 – 3 Panama
Mexico 0 – 0 Costa Rica
Bermuda 2 – 0 Honduras
Honduras 1 – 4 USA
Costa Rica 2 – 0 Bermuda
Panama 1 – 2 Mexico
USA 3 – 0 Costa Rica
Panama 0 – 1 Honduras
Mexico 4 – 1 Bermuda
Bermuda 1 – 5 USA
Costa Rica 0 – 1 Panama
Honduras 0 – 0 Mexico


#

Team

Pts

1.

USA

19

2.

Mexico

18

3.

Costa Rica

17

4.

Honduras

14

5.

Panama

12

6.

Bermuda

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CONMEBOL qualifiers:


Bolivia 0 – 4 Uruguay
Colombia 0 – 1 Peru
Venezuela 2 – 3 Paraguay
Chile 2 – 2 Brazil
Argentina 0 – 3 Ecuador
Ecuador 5 – 0 Bolivia
Uruguay 0 – 0 Colombia
Paraguay 0 – 4 Argentina
Brazil 1 – 0 Venezuela
Peru 0 – 2 Chile
Bolivia 1 – 1 Venezuela
Ecuador 0 – 0 Uruguay
Chile 0 – 2 Colombia
Argentina 2 – 1 Brazil
Peru 0 – 0 Paraguay
Colombia 1 – 2 Argentina
Venezuela 1 – 2 Ecuador
Paraguay 1 – 1 Bolivia
Uruguay 3 – 1 Chile
Brazil 2 – 1 Peru
Bolivia 3 – 1 Colombia
Ecuador 2 – 0 Paraguay
Chile 0 – 0 Argentina
Peru 0 – 2 Venezuela
Brazil 0 – 1 Uruguay
Colombia 0 – 1 Ecuador
Uruguay 0 – 1 Peru
Venezuela 1 – 2 Chile
Argentina 4 – 0 Bolivia
Paraguay 1 – 2 Brazil
Bolivia 1 – 4 Peru
Colombia 2 – 0 Venezuela
Ecuador 3 – 2 Brazil
Argentina 1 – 0 Uruguay
Paraguay 2 – 2 Chile
Uruguay 0 – 0 Paraguay
Venezuela 0 – 4 Argentina
Chile 3 – 2 Bolivia
Brazil 1 – 3 Colombia
Peru 4 – 0 Ecuador
Paraguay 0 – 0 Colombia
Brazil 3 – 0 Bolivia
Ecuador 0 – 0 Chile
Peru 1 – 3 Argentina
Uruguay 4 – 0 Venezuela
Colombia 2 – 2 Uruguay
Chile 2 – 1 Peru
Argentina 3 – 0 Paraguay
Venezuela 0 – 2 Brazil
Bolivia 0 – 4 Ecuador
Colombia 1 – 1 Chile
Paraguay 0 – 1 Peru
Brazil 0 – 2 Argentina
Venezuela 3 – 1 Bolivia
Uruguay 1 – 0 Ecuador
Chile 1 – 3 Uruguay
Argentina 1 – 2 Colombia
Ecuador 4 – 0 Venezuela
Bolivia 1 – 1 Paraguay
Peru 2 – 1 Brazil
Colombia 1 – 1 Bolivia
Paraguay 1 – 1 Ecuador
Argentina 1 – 0 Chile
Venezuela 0 – 2 Peru
Uruguay 2 – 3 Brazil
Chile 2 – 2 Venezuela
Brazil 1 – 1 Paraguay
Ecuador 2 – 1 Colombia
Bolivia 0 – 5 Argentina
Peru 0 – 0 Uruguay
Chile 1 – 2 Paraguay
Brazil 1 – 2 Ecuador
Venezuela 0 – 4 Colombia
Peru 2 – 1 Bolivia
Uruguay 2 – 3 Argentina
Colombia 2 – 2 Brazil
Paraguay 1 – 3 Uruguay
Argentina 5 – 3 Venezuela
Ecuador 1 – 1 Peru
Bolivia 0 – 4 Chile
Colombia 4 – 0 Paraguay
Chile 3 – 0 Ecuador
Argentina 3 – 1 Peru
Venezuela 0 – 2 Uruguay
Bolivia 2 – 2 Brazil
Paraguay 2 – 3 Venezuela
Brazil 2 – 4 Chile
Ecuador 2 – 6 Argentina
Peru 1 – 4 Colombia
Uruguay 0 – 2 Bolivia


#

Team

Pts

1.

Argentina

46

2.

Ecuador

33

3.

Uruguay

29

4.

Colombia

27

5.

Chile

27

6.

Peru

27

7.

Brazil

22

8.

Paraguay

14

9.

Venezuela

11

10.

Bolivia

11

 

 

 

 

 

 

 

UEFA qualifiers:

Group A:

 

BEL

BUL

FRA

LUX

NET

SWE

Belarus

 

2-2

2-4

1-2

1-2

1-1

Bulgaria

2-0

 

3-1

1-1

2-1

0-1

France

2-3

2-0

 

4-0

0-0

2-3

Luxembourg

1-2

1-2

0-2

 

0-2

0-2

Netherlands

4-3

6-2

0-1

7-0

 

4-0

Sweden

2-2

2-0

1-0

1-1

3-3

 

 

#

Team

Pts

1.

Netherlands

20

2.

Sweden

19

3.

France

16

4.

Bulgaria

14

5.

Belarus

9

6.

Luxembourg

5

 

Group B:

 

AND

FAR

HUN

LAT

POR

SWI

Andorra

 

0-0

0-1

0-2

0-3

0-2

Faroe Islands

1-0

 

2-1

0-2

0-2

1-2

Hungary

3-0

4-0

 

1-0

0-2

3-1

Latvia

1-1

2-1

0-2

 

2-2

1-0

Portugal

2-0

0-0

4-2

0-1

 

0-1

Switzerland

4-0

4-0

2-0

1-2

1-1

 

 

#

Team

Pts

1.

Latvia

20

2.

Switzerland

19

3.

Portugal

18

4.

Hungary

18

5.

Faroe Islands

8

6.

Andorra

2

 

 

 

 

Group C:

 

AZE

CZE

GER

NIR

NOR

SMA

Azerbaijan

 

2-2

0-5

2-0

2-0

2-0

Czech Republic

0-2

 

0-2

2-2

0-2

1-1

Germany

1-0

1-1

 

1-1

2-1

6-0

Northern Ireland

2-0

2-2

2-1

 

1-2

4-1

Norway

0-0

2-2

0-3

1-1

 

7-0

San Marino

0-1

0-10

1-2

0-3

0-1

 

 

#

Team

Pts

1.

Germany

23

2.

Azerbaijan

17

3.

Northern Ireland

16

4.

Norway

15

5.

Czech Republic

9

6.

San Marino

1

 

Group D:

 

AUS

GEO

MOL

IRE

SER

WAL

Austria

 

2-1

1-0

2-0

1-3

3-2

Georgia

1-1

 

2-2

0-0

1-0

0-1

Moldova

3-0

0-1

 

0-2

0-4

1-1

Republic of Ireland

3-0

0-1

0-0

 

2-0

0-1

Serbia

1-2

2-0

3-0

2-2

 

3-0

Wales

1-2

1-0

3-0

4-1

2-2

 

 

#

Team

Pts

1.

Austria

19

2.

Serbia

17

3.

Wales

17

4.

Republic of Ireland

12

5.

Georgia

12

6.

Moldova

6

 

 

 

 

 

Group E:

 

ARM

DEN

KAZ

MON

POL

ROM

Armenia

 

1-3

3-1

0-2

0-2

0-0

Denmark

1-0

 

1-0

0-0

1-1

0-0

Kazakhstan

0-2

0-6

 

1-2

1-3

1-2

Montenegro

2-0

2-1

2-1

 

6-1

2-1

Poland

5-2

1-2

4-0

2-1

 

0-1

Romania

0-1

0-0

4-1

2-3

1-4

 

 

#

Team

Pts

1.

Montenegro

25

2.

Denmark

19

3.

Poland

19

4.

Romania

12

5.

Armenia

10

6.

Kazakhstan

0

 

Group F:

 

ENG

LIT

MAL

SCO

SVK

SVN

England

 

4-1

6-1

2-0

2-0

2-0

Lithuania

0-3

 

3-2

0-1

2-1

2-1

Malta

0-0

1-1

 

1-1

0-2

2-2

Scotland

0-0

2-0

3-0

 

1-4

0-1

Slovakia

1-4

0-0

1-0

0-1

 

1-1

Slovenia

1-1

3-0

0-0

3-2

0-1

 

 

#

Team

Pts

1.

England

24

2.

Slovakia

14

3.

Scotland

14

4.

Slovenia

13

5.

Lithuania

11

6.

Malta

5

 

 

 

 

 

Group G:

 

ALB

ISR

ITA

LIE

MAC

SPA

Albania

 

0-2

1-2

2-1

4-0

2-3

Israel

2-1

 

1-1

5-0

2-0

0-3

Italy

2-1

2-1

 

1-0

1-0

2-1

Liechtenstein

0-1

0-2

0-2

 

1-1

0-2

F.Y.R.Macedonia

0-0

1-2

0-2

5-2

 

0-2

Spain

1-0

2-1

0-2

4-0

2-0

 

 

#

Team

Pts

1.

Italy

28

2.

Spain

24

3.

Israel

19

4.

Albania

10

5.

F.Y.R.Macedonia

5

6.

Liechtenstein

1

 

Group H:

 

BEL

BOS

CYP

EST

GIB

GRE

Belgium

 

1-3

2-0

4-0

9-1

0-2

Bosnia & Herzegovina

0-1

 

3-1

3-0

6-0

1-4

Cyprus

0-4

1-1

 

3-0

3-0

0-0

Estonia

0-2

1-3

0-1

 

2-1

2-1

Gibraltar

0-6

0-5

0-0

0-0

 

1-2

Greece

0-3

0-1

1-1

3-3

4-1

 

 

#

Team

Pts

1.

Belgium

24

2.

Bosnia & Herzegovina

22

3.

Greece

15

4.

Cyprus

13

5.

Estonia

8

6.

Gibraltar

2

 

 

 

 

 

Group I:

 

CRO

FIN

ICE

KOS

RUS

TUR

UKR

Croatia

 

2-0

1-2

3-1

2-2

2-0

1-1

Finland

2-3

 

0-2

2-2

2-2

0-3

0-1

Iceland

4-1

0-0

 

0-0

1-0

0-2

0-0

Kosovo

0-2

1-1

2-5

 

2-5

2-2

1-1

Russia

1-1

1-1

3-1

2-0

 

3-1

0-1

Turkey

1-0

0-0

4-3

0-2

0-0

 

1-0

Ukraine

2-0

0-0

3-0

2-0

0-2

1-1

 

 

#

Team

Pts

1.

Russia

20

2.

Ukraine

20

3.

Turkey

19

4.

Iceland

18

5.

Croatia

18

6.

Kosovo

8

7.

Finland

7

 

Play-offs:

Bosnia & Herzegovina 3 – 2 0 – 2 Denmark
Switzerland 3 – 1 2 – 3 Sweden
Spain 0 – 2 1 – 2 Serbia
Ukraine 3 – 0 0 – 0 Azerbaijan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CAF qualifiers:

Preliminary:

Djibouti 1 – 1 1 – 3 Zimbabwe

Round 1:

Somalia 1 – 3 1 – 4 Niger
South Sudan 0 – 0 0 – 4 Mauritania
Gambia 1 – 2 0 – 1 Namibia
Sao Tome e Principe 2 – 3 0 – 2 Ethiopia
Chad 1 – 2 1 – 2 Sierra Leone
Comoros 0 – 3 0 – 0 Lesotho
Zimbabwe 1 – 1 4 – 1 Swaziland
Eritrea 1 – 1 2 – 6 Botswana
Seychelles 2 – 1 1 – 1 Burundi
Liberia 1 – 0 2 – 4 Guinea-Bissau
Central African Rep. 8 – 0 1 – 3 Madagascar
Mauritius 1 – 0 0 – 5 Kenya
Tanzania 5 – 0 0 – 6 Malawi

Round 2:

Niger 1 – 1 0 – 5 Cameroon
Mauritania 1 – 3 1 – 3 Tunisia
Namibia 0 – 0 1 – 2 Guinea
Ethiopia 3 – 4 1 – 2 Congo
Sierra Leone 4 – 0 0 – 2 Egypt
Lesotho 0 – 0 1 – 2 Ghana
Zimbabwe 0 – 0 1 – 4 Nigeria
Botswana 3 – 3 0 – 3 Mali
Seychelles 1 – 2 1 – 1 D.R. Congo
Guinea-Bissau 2 – 2 0 – 1 Ivory Coast
Central African Rep. 0 – 2 1 – 5 Senegal
Kenya 1 – 1 0 – 0 Cape Verde Islands
Malawi 0 – 1 0 – 4 Algeria
Sudan 1 – 0 0 – 2 Zambia
Libya 0 – 0 0 – 0 (ET: 0 – 0) (PSO: 5 – 6) Rwanda
Morocco 1 – 0 2 – 1 Equatorial Guinea
Mozambique 3 – 1 1 – 0 Gabon
Benin 4 – 1 1 – 3 Burkina Faso
Togo 1 – 1 0 – 1 Uganda
Angola 0 – 5 0 – 1 South Africa

Round 3:

Group A:

 

DRC

GUI

RWA

TUN

D.R. Congo

 

2-1

1-0

0-2

Guinea

3-0

 

2-1

1-0

Rwanda

2-3

1-1

 

1-1

Tunisia

5-1

3-0

2-2

 

 

#

Team

Pts

1.

Tunisia

11

2.

Guinea

10

3.

D.R. Congo

9

4.

Rwanda

3

 

Group B:

 

ALG

CAM

NGA

ZAM

Algeria

 

2-0

3-0

1-0

Cameroon

4-0

 

2-0

0-0

Nigeria

2-1

0-2

 

2-1

Zambia

0-1

1-1

1-1

 

 

#

Team

Pts

1.

Algeria

12

2.

Cameroon

11

3.

Nigeria

7

4.

Zambia

3

 

Group C:

 

IVO

MAL

MOR

MOZ

Ivory Coast

 

1-0

2-0

5-2

Mali

0-0

 

2-0

4-1

Morocco

1-1

3-0

 

3-0

Mozambique

0-1

4-0

3-1

 

 

#

Team

Pts

1.

Ivory Coast

14

2.

Morocco

7

3.

Mali

7

4.

Mozambique

6

Group D:

 

BEN

CVI

SEN

SAF

Benin

 

3-1

1-0

1-1

Cape Verde Islands

2-1

 

1-1

2-2

Senegal

3-2

2-1

 

2-1

South Africa

2-3

0-0

0-3

 

 

#

Team

Pts

1.

Senegal

13

2.

Benin

10

3.

Cape Verde Islands

6

4.

South Africa

3

 

Group E:

 

CON

GHA

SLE

UGA

Congo

 

0-0

3-0

2-0

Ghana

3-0

 

3-0

2-3

Sierra Leone

2-1

0-0

 

0-1

Uganda

1-0

0-2

2-1

 

 

#

Team

Pts

1.

Uganda

12

2.

Ghana

11

3.

Congo

7

4.

Sierra Leone

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AFC qualifiers:

Round 1:

India 4 – 1 1 – 2 Nepal
Yemen 4 – 0 0 – 1 Pakistan
East Timor 3 – 1 2 – 1 Mongolia
Cambodia 1 – 2 0 – 1 Macau
Taiwan 0 – 1 2 – 0 Brunei
Sri Lanka 2 – 0 1 – 2 Bhutan

Round 2:

Group A:

 

TIM

MAL

PAL

SAU

UAE

East Timor

 

2-1

0-1

1-4

2-4

Malaysia

2-1

 

0-4

0-2

0-3

Palestine

9-0

3-0

 

1-1

1-1

Saudi Arabia

4-0

3-0

0-0

 

3-0

UAE

4-1

5-1

4-0

1-2

 

 

#

Team

Pts

1.

Saudi Arabia

20

2.

UAE

16

3.

Palestine

15

4.

Malaysia

3

5.

East Timor

3

 

Group B:

 

AUS

BAN

JOR

KYR

TAJ

Australia

 

5-0

1-1

2-0

7-1

Bangladesh

1-2

 

0-2

2-0

2-1

Jordan

1-1

6-0

 

4-0

0-0

Kyrgyzstan

0-2

3-1

0-3

 

0-0

Tajikistan

0-1

2-0

0-0

3-0

 

 

#

Team

Pts

1.

Australia

20

2.

Jordan

16

3.

Tajikistan

9

4.

Bangladesh

6

5.

Kyrgyzstan

4

 

Group C:

 

CHI

HKO

MAL

QAT

SRI

China

 

1-0

5-0

3-0

0-0

Hong Kong

3-3

 

2-0

0-3

5-0

Maldives

2-1

1-1

 

1-0

1-0

Qatar

3-1

6-0

4-0

 

7-0

Sri Lanka

1-4

2-0

1-0

2-1

 

 

#

Team

Pts

1.

Qatar

15

2.

China

14

3.

Maldives

10

4.

Sri Lanka

10

5.

Hong Kong

8

 

Group D:

 

GUA

IND

IRN

OMA

TKM

Guam

 

2-2

0-1

2-2

0-0

India

1-0

 

2-1

2-2

0-2

Iran

4-0

0-0

 

3-0

6-1

Oman

3-0

1-0

0-0

 

0-0

Turkmenistan

4-0

1-0

1-1

6-1

 

 

#

Team

Pts

1.

Iran

15

2.

Turkmenistan

15

3.

Oman

10

4.

India

9

5.

Guam

3

 

 

 

 

 

 

Group E:

 

AFG

JPN

MAC

SIN

SYR

Afghanistan

 

0-4

3-1

4-0

0-5

Japan

2-0

 

7-0

1-0

2-0

Macau

0-1

1-3

 

0-2

0-2

Singapore

1-0

0-4

1-0

 

0-2

Syria

5-1

0-0

7-0

5-0

 

 

#

Team

Pts

1.

Japan

22

2.

Syria

19

3.

Afghanistan

9

4.

Singapore

9

5.

Macau

0

 

Group F:

 

IND

IRQ

TAI

THA

VIE

Indonesia

 

3-2

4-5

0-0

6-2

Iraq

4-0

 

3-3

1-0

0-2

Taiwan

1-1

2-2

 

2-4

5-0

Thailand

3-1

0-3

2-4

 

1-1

Vietnam

1-0

3-4

3-1

2-2

 

 

#

Team

Pts

1.

Iraq

14

2.

Taiwan

12

3.

Vietnam

11

4.

Thailand

9

5.

Indonesia

8

 

 

 

 

 

 

 

Group G:

 

BUR

KUW

LAO

LEB

SKO

Burma

 

3-1

6-0

1-1

2-0

Kuwait

1-1

 

4-3

4-0

2-0

Laos

2-2

1-2

 

0-1

1-3

Lebanon

1-5

3-0

1-0

 

2-1

South Korea

6-0

3-1

5-0

4-1

 

 

#

Team

Pts

1.

South Korea

15

2.

Burma

15

3.

Kuwait

13

4.

Lebanon

13

5.

Laos

1

 

Group H:

 

BAH

NKO

PHI

UZB

YEM

Bahrain

 

1-0

5-0

3-0

2-0

North Korea

3-0

 

3-0

0-0

1-1

Philippines

1-1

3-1

 

1-2

2-0

Uzbekistan

4-0

0-0

2-0

 

2-0

Yemen

3-0

2-0

5-1

0-4

 

 

#

Team

Pts

1.

Uzbekistan

17

2.

Bahrain

13

3.

Yemen

10

4.

North Korea

9

5.

Philippines

7

 

 

 

 

 

 

 

Round 3:

Group A:

 

BUR

IRN

JOR

QAT

SKO

UZB

Burma

 

1-2

1-1

0-2

0-3

0-3

Iran

5-0

 

5-1

3-1

0-0

2-1

Jordan

5-0

1-0

 

1-0

0-2

3-0

Qatar

2-1

0-0

2-1

 

0-1

1-2

South Korea

3-1

2-0

3-1

3-1

 

1-0

Uzbekistan

1-0

3-1

4-1

4-1

0-3

 

 

#

Team

Pts

1.

South Korea

28

2.

Uzbekistan

18

3.

Iran

17

4.

Jordan

13

5.

Qatar

10

6.

Burma

1

 

Group B:

 

AUS

IRQ

JPN

SAU

SYR

UAE

Australia

 

4-2

5-0

3-3

5-0

3-2

Iraq

2-3

 

0-2

0-1

0-0

1-0

Japan

2-1

4-1

 

0-0

0-0

1-0

Saudi Arabia

1-1

1-0

0-2

 

4-1

3-0

Syria

0-2

3-1

2-1

2-0

 

6-1

UAE

1-1

4-0

4-3

0-1

2-0

 

 

#

Team

Pts

1.

Australia

21

2.

Saudi Arabia

18

3.

Japan

17

4.

Syria

14

5.

UAE

10

6.

Iraq

4

 

3rd Place play-off:

Iran 1 – 2 1 – 0 Japan

 

OFC qualifiers:

Round 1:

All the following matches were on neutral ground:

Tonga 1 – 1 Cook Islands
Samoa 5 – 3 American Samoa
Cook Islands 0 – 0 Samoa
Tonga 1 – 4 American Samoa
Tonga 0 – 1 Samoa
American Samoa 2 – 3 Cook Islands

#

Team

Pts

1.

Samoa

7

2.

Cook Islands

5

3.

American Samoa

3

4.

Tonga

1

 

Round 2:

All matches in this round took place in Papua New Guinea. Therefore all matches involving Papua New Guinea are played with Papua New Guinea as the home side, all other matches are considered neutral venues.

Group A:

Papua New Guinea 2 – 1 New Caledonia
Tahiti 3 – 1 Samoa
Papua New Guinea 4 – 0 Tahiti
New Caledonia 7 – 0 Samoa
Papua New Guinea 5 – 0 Samoa
Tahiti 3 – 1 New Caledonia

#

Team

Pts

1.

Papua New Guinea

9

2.

Tahiti

6

3.

New Caledonia

3

4.

Samoa

0

 

 

 

 

Group B:

New Zealand 1 – 4 Fiji
Vanuatu 1 – 1 Solomon Islands
Vanuatu 1 – 2 New Zealand
Solomon Islands 1 – 1 Fiji
Fiji 4 – 0 Vanuatu
New Zealand 3 – 1 Solomon Islands

#

Team

Pts

1.

Fiji

7

2.

New Zealand

6

3.

Solomon Islands

2

4.

Vanuatu

1

 

Round 3:

Group A:

 

FIJ

SOL

TAH

Fiji

 

1-0

2-3

Solomon Islands

1-0

 

0-0

Tahiti

0-1

2-2

 

 

#

Team

Pts

1.

Fiji

6

2.

Tahiti

4

3.

Solomon Islands

4

Group B:

 

NCA

NZE

PNG

New Caledonia

 

0-2

3-0

New Zealand

6-1

 

3-0

Papua New Guinea

1-2

1-0

 

 

#

Team

Pts

1.

New Zealand

9

2.

New Caledonia

6

3.

Papua New Guinea

3

 

Round 4:

Fiji 0 – 1 0 – 2 New Zealand

Interconfederation Play-offs:

CONCACAF vs AFC Play-off:

Honduras 1 – 3 1 – 3 Japan

OFC vs CONMEBOL Play-off:

New Zealand 3 – 3 1 – 1 Chile

Second Chance Play-off:

Honduras 1 – 0 1 – 2 New Zealand

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

World Cup:

These are the four pots with qualified teams. Pot 1 contains the 8 qualified teams ranked highest on the FIFA World Ranking. They will be the group leaders. Pot 2 contains the remaining teams from South America and Africa. Pot 3 contains the remaining teams from North America and Asia. Pot 4 contains the remaining teams from Europe. Pot 2 has 6 teams, while pot 3 and 4 have 9 teams. So 1 team from pot 3 and pot 4 will randomly be drawn into pot 2.

Pot 1

Pot 2

Pot 3

Pot 4

Argentina

Ecuador

USA

Netherlands

Germany

Tunisia

Mexico

Latvia

Belgium

Algeria

Costa Rica

Austria

Colombia

Ivory Coast

Honduras

Montenegro

Chile

Senegal

South Korea

Russia

Uruguay

Uganda

Uzbekistan (drawn into pot 2)

Denmark

England

 

Australia

Switzerland

Italy

Saudi Arabia

Serbia (drawn into pot 2)

Japan

Ukraine

 

Groups:

Group A

 

Group B

 

Group C

 

Group D

Colombia

 

Germany

 

Italy

 

England

Uzbekistan

 

Austria

 

Australia

 

Uganda

Honduras

 

Serbia

 

Ukraine

 

South Korea

Montenegro

 

USA

 

Algeria

 

Switzerland

 

 

 

 

 

 

 

Group E

 

Group F

 

Group G

 

Group H

Uruguay

 

Argentina

 

Belgium

 

Chile

Netherlands

 

Mexico

 

Ivory Coast

 

Russia

Ecuador

 

Latvia

 

Saudi Arabia

 

Senegal

Costa Rica

 

Tunisia

 

Denmark

 

Japan

 

 

 

 

 

 

 

 

Group A:

Colombia 2 – 0 Uzbekistan
Honduras 1 – 0 Montenegro
Colombia 2 – 1 Honduras
Uzbekistan 0 – 1 Montenegro
Colombia 2 – 3 Montenegro
Uzbekistan 1 – 0 Honduras

#

Team

Pts

1.

Colombia

6

2.

Montenegro

6

3.

Honduras

3

4.

Uzbekistan

3

 

Group B:

Germany 2 – 0 Austria
Serbia 0 – 1 USA
Germany 5 – 1 Serbia
Austria 4 – 3 USA
Germany 2 – 0 USA
Austria 0 – 0 Serbia

#

Team

Pts

1.

Germany

9

2.

Austria

4

3.

USA

3

4.

Serbia

1

 

Group C:

Italy 3 – 0 Australia
Ukraine 1 – 1 Algeria
Italy 2 – 0 Ukraine
Australia 1 – 2 Algeria
Italy 1 – 0 Algeria
Australia 0 – 2 Ukraine

#

Team

Pts

1.

Italy

9

2.

Ukraine (random draw)

4

3.

Algeria (random draw)

4

4.

Australia

0

Group D:

England 0 – 0 Uganda
South Korea 2 – 1 Switzerland
England 1 – 1 South Korea
Uganda 0 – 4 Switzerland
England 0 – 0 Switzerland
Uganda 0 – 1 South Korea

#

Team

Pts

1.

South Korea

7

2.

Switzerland

4

3.

England

3

4.

Uganda

1

 

Group E:

Uruguay 1 – 2 Netherlands
Ecuador 0 – 0 Costa Rica
Uruguay 2 – 1 Ecuador
Netherlands 2 – 0 Costa Rica
Uruguay 2 – 2 Costa Rica
Netherlands 3 – 3 Ecuador

#

Team

Pts

1.

Netherlands

7

2.

Uruguay

4

3.

Ecuador

2

4.

Costa Rica

2

 

Group F:

Argentina 2 – 4 Mexico
Latvia 0 – 2 Tunisia
Argentina 1 – 0 Latvia
Mexico 0 – 1 Tunisia
Argentina 5 – 0 Tunisia
Mexico 1 – 1 Latvia

#

Team

Pts

1.

Argentina

6

2.

Tunisia

6

3.

Mexico

4

4.

Latvia

1

Group G:

Belgium 0 – 2 Ivory Coast
Saudi Arabia 1 – 3 Denmark
Belgium 3 – 1 Saudi Arabia
Ivory Coast 4 – 3 Denmark
Belgium 3 – 1 Denmark
Ivory Coast 1 – 1 Saudi Arabia

#

Team

Pts

1.

Ivory Coast

7

2.

Belgium

6

3.

Denmark

3

4.

Saudi Arabia

1

 

Group H:

Chile 2 – 2 Russia
Senegal 1 – 0 Japan
Chile 0 – 1 Senegal
Russia 3 – 0 Japan
Chile 0 – 1 Japan
Russia 1 – 0 Senegal

#

Team

Pts

1.

Russia

7

2.

Senegal

6

3.

Japan

3

4.

Chile

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Round of 16:

Colombia 4 – 3 Austria
Italy 0 – 0 (ET: 1 – 1) (PSO: 3 – 4) Switzerland
Netherlands 3 – 1 Tunisia
Ivory Coast 2 – 0 Senegal
Germany 6 – 0 Montenegro
South Korea 1 – 0 Ukraine
Argentina 2 – 2 (ET: 2 – 2) (PSO: 3 – 1) Uruguay
Russia 1 – 1 (ET: 1 – 1) (PSO: 9 – 8) Belgium

Quarter finals:

Colombia 1 – 2 Switzerland
Netherlands 3 – 1 Ivory Coast
Germany 2 – 1 South Korea
Argentina 0 – 1 Russia

Semi finals:

Switzerland 1 – 0 Netherlands
Germany 1 – 0 Russia

3rd/4th Place:

Netherlands 4 – 0 Russia

Final:

Switzerland 0 – 1 Germany

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lowest ranked qualifier: Uzbekistan, #86
Lowest ranked knock-out stage contestant:
South Korea, #63
Lowest ranked quarter finalist:
South Korea, #63
Lowest ranked semifinalist:
Russia, #18
Lowest ranked finalist:
Switzerland, #12
Best performance by CONCACAF:
Mexico, USA, Honduras, 3rd Place Group Stage
Best performance by CONMEBOL:
Colombia, Argentina, Quarter Finals
Best performance by UEFA:
Germany, Champions
Best performance by CAF:
Ivory Coast, Quarter Finals
Best performance by AFC:
South Korea, Quarter Finals
Best performance by OFC:
New Zealand, Interconfederation play-offs